Konopné semienka lúpané a nelúpané: aké majú účinky ?

Po tisíce rokov sa ľudia spoliehali na rastlinné semienka ako na zdroj potravy a energie. Semená majú veľa energie vo forme rastlinných lipidov, a obsahujú veľa dôležitých živín. Mnohé z nich ponúkajú aj zdravotné výhody. Konopné semienka boli v posledných rokoch znovu objavené, najmä v západnom svete, pretože sa predpokladá, že majú veľké liečivé schopnosti. Tento článok poskytuje odpovede na niektoré často kladené otázky týkajúce sa konopných semienok. Či už chcete zlepšiť svoje zdravie alebo obohatiť svoj jedálniček, konopné semienka lúpané alebo celé , vám pomôžu. Čítajte ďalej a dozviete sa, ako z nich vyťažiť maximum.

Čo sú konopné semienka

Konopné semienka sú semená rastliny konope, ktorá je botanicky známa ako cannabis sativa L. Konopnú rastlinu si mnohí občas mýlia s marihuanou. Konope však obsahuje žiadne resp. iba stopové množstvá THC. Je úplne legálna   a pestuje sa  napríklad na potravinárske, stavebnícke, kozmetické a iné účely. Konopné semienka sú bohaté na zdravé tuky, bielkoviny a rôzne minerály. Oriešková chuť konopných semienok pripomína slnečnicové semienka a píniové oriešky, hoci konopné semienka majú jemnejšiu chuť. Ich oriešková príchuť a nutričný obsah z nich robí skvelú náhradu mäsa a mliečnych výrobkov.

Konopné semienka lúpané a  nelúpané : aký je rozdiel

Konopné lúpané semienka  sú lúpanou verziou  konopných semienok. Vďaka šetrnému lúpaniu si zachovávajú všetky výživné látky. Má jemnú orieškovú chuť, podobnú napríklad slnečnicovým semienkam alebo sezamu.    Je lepšie stráviteľné ako celé konopné semienko, lebo neobsahuje  tvrdšiu konopnú škrupinu. Na lúpaných  konopných semienkach  je krásne to, že sa dajú jednoducho začleniť do vašej stravy a sú skutočne prispôsobivé. Takmer každý recept môže mať úžitok z pridania srdiečok. Celé konopné semienko  ale obsahuje a väčšie  množstvo vlákniny a tým prispieva k čisteniu čriev a podporuje tráviaci systém. Pre lepšiu stráviteľnosť je možné ho na niekoľko hodín namočiť do vody alebo pomlieť.

Výhody konopných semienok

Konopné semienka sú možno malé, ale sú plné kritických minerálov a živín, ktoré všetci potrebujeme v každodennej strave, živín, ktorých mnohí z nás majú nedostatok. Poďme sa pozrieť bližšie, prečo sú také výnimočné.

Kompletný zdroj bielkovín

Keď potravina obsahuje všetky esenciálne  aminokyseliny, ktoré si telo nedokáže samo vyrobiť, nazývajú  sa to kompletním zdrojim  proteinu. Väčšina potravín rastlinného pôvodu ako semená, strukoviny, orechy, celozrnné výrobky a zelenina majú tendenciu byť neúplnými zdrojmi bielkovín, čo znamená, že obsahujú niektoré, ale nie všetky esenciálne aminokyseliny. Avšak niekoľko rastlinných potravín, medzi ktoré patria aj konopné semienka , sú kompletnými zdrojmi bielkovín.  Konopné semienka sa odlišujú od väčšiny semien kvôli ich vyššiemu obsahu bielkovín a skutočnosti, že sú považované za kompletný zdroj bielkovín V porovnaní s chia a ľanovými semienkami obsahujú konopné semienka dvojnásobné množstvo bielkovín a majú nižší obsah sacharidov! Najmä svojim vegánskym klientom odporúčame používať konopné semienka lúpané na doplnenie bielkovín na rastlinnej báze pri akomkoľvek jedle alebo občerstvení.

Esenciálne mastné kyseliny vo vyváženom pomere

Konope má pomer 1:3 esenciálnych mastných kyselín Omega-3 k Omega-6, ktorý je prirodzene vyvážený (EFA). EFA pomáhajú udržiavať váš imunitný systém v dobrom stave.

Mimoriadne nutričné hodnoty

Konopné semienka sa nazývajú super potravina pre ich mimoriadne bohaté nutričné ​​hodnoty, Okrem  spomínaného  obsahu všetkých  esenciálnych aminokyselín(takýto zdroj je veľmi vzácny). Majú tiež vysoké množstvo nenasýtených tukov a omega-3 kyselín, ako je kyselina alfa-linolénová, ktoré sú mimoriadne dôležité pre zdravie srdca a mozgu. Konopné semienka obsahujú aj dôležité vitamíny a minerály ako zinok, železo, draslík, mangán, horčík, vitamín E, fosfor . Navyše obsahujú vysoké množstvo vlákniny, ktorá pomáha znižovať chuť do jedla, pomáha pri regulácii hmotnosti, stabilizuje hladinu cukru v krvi a podporuje dobré zdravie čriev. Semená majú tiež nízky obsah sacharidov, vďaka čomu sú ideálne pre nízkosacharidové diéty.

Aké majú konopné semienka účinky

Mnohí z nás neprijímajú dostatok výživy z každodennej stravy, preto sa spoliehame na doplnky zdravej výživy, aby sme získali potrebné vitamíny a minerály. Tieto doplnky môžu byť nákladné a mnohé z nich majú krátku trvanlivosť, nehovoriac o tom, že často vyžadujú veľa dávok. Konope vám môže pomôcť zjednodušiť vaše stravovacie návyky. Konopné semienka  majú množstvo výhod, ktoré z nich robia vynikajúci zdroj denných živín a možno ich  použiť namiesto drahých doplnkov.

#1 Bojujú proti zlému cholesterolu a krvným zrazeninám

Štúdie naznačujú, že konopné semienko a konopný olej môžu pomôcť odbúrať cholesterol a tiež bojovať proti krvným zrazeninám, ktoré sú zvyčajne spôsobené vysokou hladinou cholesterolu.

#2 Pomáhajú zlepšovať rôzne stavy kože

Atopická dermatitída (AD) a akné môžu byť výsledkom chronického zápalu. Protizápalové zlúčeniny v konopných semienkach môžu pomôcť. Okrem iných možných príčin spôsobených stravou môže byť akné spojené s nedostatkom omega-3 mastných kyselín. Vysoký obsah omega-3 v konopných semienkach môže pomôcť zvládnuť a znížiť príznaky akné.  Prehľad z roku 2018 skúmal účinky zmien v stravovaní na kožné ochorenia. Zatiaľ čo autori našli dôkazy, že konzumácia väčšieho množstva omega-3 môže zlepšiť príznaky akné, určenie rozsahu účinkov si bude vyžadovať ďalší výskum. Autori tiež poznamenávajú, že prebiotiká a rastlinná vláknina môžu pomôcť zvládnuť symptómy AD. Konopné semienka sú bohatým zdrojom rastlinnej vlákniny. Klinické štúdie ukázali, že Omega-3 a Omega-6 nachádzajúce sa v konopnom oleji pomáhajú suchej pokožke a sú prospešné pri liečbe stavov, ako sú ekzémy a psoriáza.

#3 Môžu znížiť príznaky PMS a menopauzy

Veľké množstvo žien  v reprodukčnom veku môže trpieť fyzickými alebo emocionálnymi príznakmi spôsobenými predmenštruačným syndrómom (PMS).Tieto príznaky sú veľmi pravdepodobne spôsobené citlivosťou na hormón prolaktín. Kyselina gama-linolénová (GLA), nachádzajúca sa v konopných semenách, produkuje prostaglandín E1, ktorý znižuje účinky prolaktínu. V štúdii u žien s PMS viedlo užívanie 1 gramu esenciálnych mastných kyselín – vrátane 210 mg GLA – denne k výraznému zníženiu symptómov (22). Pretože konopné semená majú vysoký obsah GLA, niekoľko štúdií naznačilo, že môžu pomôcť znížiť aj príznaky menopauzy. Presný proces nie je známy, ale GLA v konopných semienkach môže regulovať hormonálnu nerovnováhu a zápal spojený s menopauzou .

#4 Zlepšujú  zdravia srdca

Rovnako ako ostatné semená (a orechy), konopné semená sú zdravé pre srdce. Štúdie ukázali, že majú vysoký obsah omega-3 mastných aj omega-6 mastných kyselín. Zdravý príjem omega-3 až omega-6 je rozhodujúci pre prevenciu alebo redukciu mnohých chorôb, vrátane kardiovaskulárnych chorôb.Autori jedného výskumu dospeli k záveru, že existuje dostatok dôkazov na podporu hypotézy, že konopné semená majú potenciál priaznivo ovplyvňovať srdcové choroby. Semienka  tiež obsahujú vysoké hladiny arginínu, aminokyseliny, ktorá sa mení na oxid dusnatý. Oxid dusnatý je nevyhnutný pre dilatáciu tepien a žíl a pomáha udržiavať steny krvných ciev hladké a elastické.

#5 Znížujú riziko cukrovky 2. typu

Pri konzumácii konopných semienok získate zdravú dávku horčíka. Horčík telo potrebuje na udržanie zdravej hladiny cukru v krvi. Podľa National Institutes of Health horčík pomáha telu rozkladať cukry a môže pomôcť znížiť riziko inzulínovej rezistencie – stavu, ktorý môže viesť k cukrovke.5

#6 Silnejšie kosti

Horčík tiež pomáha vášmu telu budovať silnejšie kosti.  Uvádza sa, že ľudia s vyšším príjmom horčíka majú vyššiu minerálnu hustotu kostí, čo je dôležité pri znižovaní rizika zlomenín kostí a osteoporózy. A štúdie ukázali, že správna hladina horčíka v tele je dôležitá pre udržanie zdravých kostí.

#7 Zlepšenie kognitívnych funkcií

Ďalšia nedávna výskumná štúdia na zvieratách skúmala možné výhody konopných semien na pamäť a nervové zápaly. Výskumníci zistili, že extrakt z konopných semien znižuje zápalom indukované poškodenie učenia a priestorovej pamäte a koriguje poškodenie spôsobené zápalom v hipokampe. Je potrebný ďalší výskum, aby sa zistilo, či sa tento prínos vzťahuje aj na ľudí.

#8 Konopné semienka môžu pomôcť tráveniu

Vláknina je nevyhnutnou súčasťou vašej stravy a je spojená s lepším trávením .Celé konopné semienka sú dobrým zdrojom rozpustnej aj nerozpustnej vlákniny. Rozpustná vláknina tvorí vo vašom čreve látku podobnú gélu. Je cenným zdrojom živín pre prospešné tráviace baktérie a môže tiež znížiť skoky v hladine cukru v krvi a regulovať hladinu cholesterolu .Nerozpustná vláknina pridáva objem vašej stolici a môže pomôcť potrave a odpadu prejsť cez vaše črevo. Tiež sa spája so zníženým rizikom cukrovky . Avšak lúpané konopné semienka – tiež známe ako konopné srdiečka – obsahujú veľmi málo vlákniny, pretože škrupina bohatá na vlákninu bola odstránená. Bio konopné semienka lúpané Hempbona

Použitie konopných semienok

Konopné semienka  sú všestranné, takže sa dajú použiť v rade jedál, od sladkých až po slané. Pomáhajú poskytnúť textúru, trochu chrumkavosť a jemnú orieškovú chuť. Sú skvelým doplnkom plným bielkovín, ktorý možno posypať na vrch mnohých jedál alebo zahrnúť do receptu ako prísadu. Ponúkame vám niekoľko tipov  použitia konopných semien alebo konopného oleja:

  •  Doplňte vaše obľúbené smoothie konopnými semienkami alebo ich pridajte tesne pred mixovaním
  • Pridajte konopné semienka lúpanédo pesta
  • Urobte si citrusový šalátový dresing z konopného oleja, čerstvej citrónovej šťavy, citrónovej kôry, soli, korenia a mletého cesnaku
  • Opečte konopné semienka a použite ich na obaľovanie rýb alebo kurčaťa pred pečením alebo nimi posypte avokádový toast
  • Pridajte lúpané konopné semienka do vášho jogurtu alebo cereálii
  • Použite konopné semienka lúpané   pri pečení chleba, koláčov alebo placiek.
  • vyrobte si doma konopné mlieko-  Nelúpané semienka je potrebné nechať namočené vo vode aspoň 8 až 12 hodín. Ak použijete  lúpané semienko  stačí máčať len zopár hodín, prípadne vôbec. Následne vodu zlejte , semená dajte  do mixéra, zalejte ich čistou vodou a poriadne rozmixujte. Na jeden diel semienok požite  2 až 3 diely vody. Hotovú zmes preceďte cez malé sitko či gázu. Hotové mlieko  uskladnite v chladničke.

Na čo si dať pozor pri výbere konopných semienok a konopných potravín všeobecne

V prvom rade by ste sa mali zaujímať o pôvod surovín a spôsob pestovania konope. Ako sme už spomínali v našich predošlých článkoch konope je bio akumulátor . To znamená, že má schopnosť vyťahovať živiny z pôdy a koncentrovať je v stonkách a listoch.  Okrem živín , ale koncentruje  aj škodlivé látky z pôdy, ako sú ťažké kovy, pesticídy , herbicídy a pod.  Ak sú tieto zlúčeniny konzumované, môžu spôsobiť zápal a deštrukciu telových buniek . Najlepším spôsobom ako sa tomu vyhnúť je vybrať si výrobky  z organicky dopestovanej konope, pestovanej  na čistých pôdach, nezaťažených chemickými látkami aj niekoľko rokov v minulosti.  Ďalšia dôležitý dôvod je fakt že potraviny vyrábané ekologicky dopestovaných surovín majú vyššiu výživovú hodnotu. Chemické pesticídy, hnojivá a ďalšie geneticky modifikované látky môžu odoberať z pôdu jej prírodné živiny. Konope pestované v organických podmienkach je preto bohatšie na vitamíny a minerály. O ďalších výhodách ekologického pestovania konope sa dozviete v našom článku Prečo si vybrať konope pestovanej v certifikovanom bio poľnohospodárstve.

Doporučené produkty1