Konopný proteín- superpotravina nielen pre športovcov

Čo je konopný proteín

Proteín je organická látka, ktorá sa nachádza vo všetkých živých organizmoch a je nevyhnutná pre ich život. Proteíny sú zložené z aminokyselín, ktoré sú navzájom spojené do reťazca. Existuje viac ako 20 rôznych aminokyselín, z ktorých niektoré sú produkované telom, zatiaľ čo iné musia byť získavané z potravy. Proteíny sú nevyhnutné pre mnohé funkcie v tele, ako je tvorba svalov, krvných doštičiek, hormónov, enzýmov a protilátok. Sú tiež dôležité pre udržanie zdravej pokožky, vlasov a nechtov. Proteíny sa nachádzajú v mnohých potravinách, ako sú mäso, ryby, vajcia, mliečne výrobky, strukoviny, orechy a semienka. Konopný proteín sa stáva čoraz populárnejším doplnkom stravy pre ľudí aj zvieratá. Jeho popularita vzrástla vďaka svojim prospešným vlastnostiam, ako je bohatý obsah bielkovín, esenciálnych aminokyselín, živín a látok s protizápalovými a antioxidantmi účinkami. Konopný protein je tiež vhodnou voľbou pre ľudí, ktorí hľadajú prírodné a zdravé zdroje bielkovín a pre tých, ktorí sa snažia zlepšiť svoj pomer bielkovín k tuku a sacharidom. Konopný proteín tiež môže mať protizápalové účinky a môže pomôcť zlepšiť zdravie pokožky a srsť zvierat. Môže tiež pomôcť podporiť zdravú hmotnosť a pomôcť zmierniť bolesti u zvierat s artritídou alebo inými chronickými bolestivými stavmi. Ak hľadáte zdravý a vyvážený zdroj bielkovín pre seba alebo pre svoje zviera, rozhodne stojí za to zvážiť pridanie konopného proteínu do vášho jedálnička. 

Ideálny pomer omega-3 a omega-6 mastných kyselín

Konopný proteín obsahuje všeobecne odporúčaný  pomer omega-3 a omega-6 mastných kyselín v strave, približne 1:3 Je dôležité udržiavať zdravý pomer omega-6 a omega-3 mastných kyselín, pretože tieto látky sú nevyhnutné pre mnohé funkcie v tele a môžu mať vplyv na zdravie srdca, mozgu, kĺbov a pokožky. Nenasýtené mastné kyseliny, ako sú omega-6 a omega-3 mastné kyseliny, sú tiež dôležité pre reguláciu zápalového procesu v tele a môžu pomôcť zmierniť príznaky chronických ochorení, ako je astma, artritída a cukrovka. Väčšina ľudí však konzumuje príliš veľa omega-6 mastných kyselín a príliš málo omega-3 mastných kyselín. Jedným z dôvodov je skutočnosť, že mnoho potravín, ktoré sa bežne konzumujú, obsahujú vysoké množstvo omega-6 mastných kyselín, ako sú slnečnicový olej, kukuričný olej a sójový olej. Preto je dôležité zahrnúť do stravy zdravé zdroje omega-3 mastných kyselín, ako sú ryby, chia semienka a konope.

Konopný proteín a jeho výhody

Existuje veľa dôvodov, prečo by ste mohli zvážiť použitie konopného proteínu:

 1. Je bohatým zdrojom bielkovín: Semienka konope sú bohaté na bielkoviny a obsahujú všetky esenciálne aminokyseliny, ktoré sú potrebné pre rast a opravu tkanív.
 2.  Konopný protein je ľahko stráviteľný a môže byť dobrým zdrojom bielkovín pre ľudí, ktorí nemôžu alebo nechcú konzumovať bielkoviny z mäsa alebo mliečnych výrobkov.
 3. Môže mať protizápalové účinky: Konopný protein môže pomôcť zmierniť zápal v tele a môže byť užitočný pre ľudí s chronickými zdravotnými stavmi, ako je artritída.
 4.  Okrem bielkovín obsahujú semienka konope aj vlákninu, vitamíny (vrátane vitamínu E a B) a minerály (vrátane horčíka, fosforu, draslíka a železa).
 5. Obsahuje lignanamidy - zlúčeniny, ktoré sa nachádzajú v semienkach konope a v iných potravinách, ako sú sójové bôby, ovos a celé zrná. Lignanamidy sa považujú za prebiotiká, pretože podporujú rast prospešných baktérií v čreve a môžu mať pozitívny vplyv na trávenie a imunitný systém. Okrem toho sa lignanamidy tiež považujú za látky s protizápalovými a antioxidantmi účinkami a môžu mať pozitívny vplyv na zdravie srdca a ciev.
 6. Je ľahko stráviteľný: Konopný proteín je ľahko stráviteľný a môže byť dobrým zdrojom bielkovín pre ľudí s tráviacimi ťažkosťami alebo pre zvieratá s problémami so zažívaním. Výskum ukazuje, že 91 – 98 % bielkovín v mletom konopnom semene je stráviteľných
 7. Môže pomôcť zlepšiť hladinu cholesterolu: Niektoré štúdie ukazujú, že konzumácia konopného proteínu môže pomôcť znížiť hladinu zlého cholesterolu (LDL cholesterolu) a zvýšiť hladinu dobrého cholesterolu (HDL cholesterolu) v krvi.

Konopný proteín je populárny u športovcov

Konopný proteín môže byť užitočným doplnkom stravy pre ľudí, ktorí sa snažia budovať svalovú hmotu. Obsahuje bohaté množstvo bielkovín a esenciálnych aminokyselín, ktoré sú nevyhnutné pre rast a regeneráciu tkanív. Konopný protein tiež obsahuje nízke množstvo tuku a sacharidov, čo ho robí vhodným doplnkom pre ľudí, ktorí sa snažia zlepšiť svoj pomer bielkovín k tuku a sacharidom.Konopný protein môže byť skvelou voľbou pre tých, ktorí hľadajú prírodný a zdravý zdroj bielkovín.Treba však mať na pamäti, že konopný protein by mal byť len súčasťou zdravej a vyváženej stravy a nemal by sa používať ako náhrada za jedlé potraviny.

konopný protein  

Ako sa používa konopný proteín

Konopný proteín sa môže používať ako doplnok stravy pre ľudí aj zvieratá. Môže sa pridávať do smoothie, pudingov, koláčikov, müsli tyčiniek, palaciniek  a iných potravín. Môže sa tiež miešať s vodou alebo mliekom a piť ako nápoj. Konopný proteín sa dá tiež pridávať do krmív pre zvieratá. Pred použitím konopného proteínu je dôležité mať na pamäti, že by mal byť len súčasťou zdravej a vyváženej stravy a nemal by sa používať ako náhrada za potraviny. Tu je jednoduchý recept na smoothie s konopným proteínom, ktorý si môžete vyskúšať:

Recept na konopné proteínové smoothie

Tu je jednoduchý recept na smoothie s konopným proteínom, ktorý si môžete vyskúšať: Ingrediencie:

 • 1 banán
 • 1 šálka mrazeného ovocia (napr. maliny, jahody, čučoriedky)
 • 1 šálka mlieka (alebo náhradného mlieka, ako sú mandľové mlieko alebo ryžové mlieko)
 • 1 čajová lyžička konopného proteínu
 • 1 čajová lyžička medu (alebo iného sladidla podľa chuti)

Postup:

 1. Banán a mrazené ovocie vložte do mixéra.
 2. Pridajte mlieko, konopný proteín a med.
 3. Mixujte, kým nedosiahnete hladkú konzistenciu.
 4. Nalejte smoothie do pohára a vychutnajte si ho.

Môžete pridať aj ďalšie zdravé prísady, ako sú chia semienka, orechy alebo zelené listy, aby ste si smoothie ešte viac vylepšili. Tiež môžete skúsiť použiť iné druhy ovocia alebo mlieka podľa vlastného výberu.