Krátka história konope: Od starovekých civilizácií po súčasné využitie

História konope je fascinujúca a je súčasťou ľudských dejín už od počiatku civilizácie. Siaha až do starovekých civilizácií Číny, Indie a Egypta. Predpokladá sa, že konope sa v týchto regiónoch začalo pestovať pre svoje vlákna a semená. S konope je často spájaný bájny Čínsky cisár  Šen-nung, ktorý vraj naučil čínsky ľud pestovať ryžu , proso, jačmeň, sóju a KONOPE. Bol tiež autorom prvého písaného  liekopisu, ktorý zostavil aj na základe štúdia a testovanie konope.  V Ázii a na Blízkom východe  sa pestovalo a používalo konope na výrobu tkanín, papiera a povrazov. V Číne sa konope používalo na výrobu potravín, liekov a papiera už 2700 rokov pred naším letopočtom. V priebehu histórie sa konope využívalo aj pre svoje liečivé účinky. Starovekí Egypťania používali konope na liečbu rôznych ochorení, napríklad bolesti, zápalov a dokonca aj depresie.  V starovekom Ríme sa konope používalo na liečbu ochorení, ako sú dna, edémy a nádory. V 16. storočí sa konope dokonca používalo na liečbu malárie. V 16. storočí sa konope dostalo do Severnej Ameriky. Osadníci z Jamestownu, ktorí sem prišli v roku 1609, priniesli so sebou konope.  V roku 1700 sa konope v Spojených štátoch pestovalo vo veľkom rozsahu a používalo sa na výrobu rôznych výrobkov vrátane odevov, papiera a povrazov. V 19. storočí sa z konope vyrábali niektoré z prvých liekov a dokonca sa z neho vyrobila prvá americká vlajka. Konope patrilo k najčastejšie predpisovaným medikameentom. Okrem toho sa konope používalo aj na výrobu lampového oleja, farieb a atramentu. Na začiatku 20. storočia sa konope  začalo sa tiež využívať ako biopalivo( výroba pyrolytického oleja) a došlo k objaveniu technologie výroby rozložiteňých plastov. Konope bolo dôležitou súčasťou histórie ľudstva od jeho používania v staroveku na liečebné účely až po jeho používanie v modernej dobe na výrobu rôznych výrobkov.História konope je zaujímavá a je jasné, že konope bude aj naďalej zohrávať dôležitú úlohu v živote ľudí na celom svete.

História konope v Spojených štátoch: Od kolonizácie až po jeho prohibíciu a obnovenie

Vzťah Ameriky ku konope a marihuane prešiel v histórii mnohými zvratmi. Konope ľudia používajú už tisícky rokov a jeho história v USA siaha až do koloniálnych čias. George Washington a Thomas Jefferson boli sami dlhoročnými pestovateľmi konope! V koloniálnej Amerike sa konope používalo rôznymi spôsobmi. Vyrábali sa z neho laná, plachtovina a papier. Od roku 1632 do začiatku 19. storočia bolo konope v mnohých častiach USA dokonca považované za zákonné platidlo. Pre mnohých poľnohospodárov bola dôležitou plodinou a pestovala sa vo veľkom rozsahu na komerčné účely. Na začiatku 20. storočia však USA začali konope kriminalizovať. Bol to dôsledok popularizácie rasistických stereotypov spojených s užívaním konope, ktoré sa používali na démonizáciu ľudí mexického pôvodu. Stalo sa tak napriek tomu, že konope bolo po stáročia legálne a široko používané v celej krajine. Kriminalizácia konope v USA viedla k dramatickému poklesu produkcie konope. Až po prijatí zákona o poľnohospodárstve v roku 2018 bola produkcia konope v USA opäť legalizovaná. Prijatie tohto zákona umožnilo rast konopného priemyslu v USA, pričom konope sa teraz používa na výrobu rôznych výrobkov, ako sú oblečenie, papier a potraviny.

História konope v Európe

Konope je pravdepodobne jednou z prvých domestikovaných rastlín v histórii ľudstva. Dnes sa všeobecne verí, že pôvod tejto rastlinky je niekde v Ázii, kde presne sa stále diskutuje medzi vedcami. Odhaduje sa, že v Európe sa vyskytlo v  doba bronzovej , t.j, 2700 - 1700 pred Kristom.  Staroveký rastlinný materiál a semená sa našli všade v  Európa, niektoré staré až 6000 rokov. Konope je teda  tradičným zdrojom potravy v Európe už tisíce rokov .Všetky časti rastliny boli v minulosti konzumované - semienka, listy, kvety a výťažky ako potraviny , ktoré boli súčasťou európskej stravy po stáročia. Pred industriálnou érou bol konopný olej jedným z najbežnejšie spotrebovaných rastlinných olejov a preto boli konopné extrakty a kanabinoidy konzumované v významných množstvách. Konope má silné spojenie s európskou agrárnou kultúrou a jeho použitie v kuchyni môže byť sledované už v stredoveku. Krajiny ako Taliansko, Nemecko, Litva, Poľsko, Švédsko a Slovensko ukázali, ako sa dá konope použiť na prípravu jedál a zlepšenie zdravia ľudí. V skutočnosti jedna z najstarších kuchárskych kníh z roku 1475 ukazuje recept na zdravý nápoj z konopného nektáru. V mnohých európskych krajinách, ako Švédsko a Poľsko, staré recepty označujú konope ako zeleninu, ale najpopulárnejšie bolo v miernych oblastiach pre svoje výhodné vlastnosti na výrobu textilných a povrazových vlákien. Konope je spolu s ľanom jedným z najstarších prírodných vlákien používaných ľuďmi. Výroba konope v Európe klesla výrazne po príchode nových syntetických vlákien v 50. rokoch 20. storočia. Iba Francúzsko a niektoré východné krajiny zachovali svoje odborné znalosti a obmedzené výrobné zariadenia, zatiaľ čo inde tisíce spoločností pracujúcich s prírodnými vláknami zatvorili pod tlakom konkurencie s novými produktmi. Politika a mocné ekonomické záujmy (petrochemickej a farmaceutickej branže) mali rozhodujúci vplyv na prohibíciu tejto rastliny. Boj proti drogám znamenal úplný zákaz všetkých druhov konope, vrátane tých s minimálnym obsahom THC. Technológia nutná na spracovanie konope sa prestala rozvíjať a buď bola zničená alebo presunutá do zahraničia.  

Využitie konope v dnešnej dobe

Dnes sa konope používa v rôznych priemyselných odvetviach, ako je textilný priemysel, zdravie a wellness a stavebníctvo. Z konopných vlákien možno vyrobiť pevné, odolné textílie a stavebné materiály. Olej získaný z konopných semien má vysoký obsah výživných látok a používa sa pri výrobe potravín a produktov starostlivosti o pleť. Konope je tiež obnoviteľný a udržateľný zdroj, vďaka čomu je dnes populárnou voľbou v ekologicky uvedomelom svete. S legalizáciou pestovania konope v mnohých krajinách a jej rastúcou popularitou vyzerá budúcnosť tejto všestrannej rastliny a jej početného využitia jasná. Tu je niekoľko ďalších príkladov toho, ako sa konope používa v súčasnosti:

  1. Poľnohospodárstvo: Konope sa používa ako striedavá plodina, ktorá pomáha  zlepšovať zdravie pôdy. Poskytuje tiež zdroj potravy a krmiva pre hospodárske zvieratá.
  2. Alternatívne palivo: Konopný olej možno použiť ako biopalivo namiesto benzínu a nafty.Je obnoviteľným zdrojom energie.
  3. Produkty starostlivosti o krásu : Konopný olej je bohatý na esenciálne mastné kyseliny, vďaka čomu je obľúbenou zložkou kozmetických prípravkov a produktov starostlivosti o pleť. Používa sa tiež ako prírodný zvlhčovač a má protizápalové vlastnosti.
  4. Medicína: Konope sa používa ako prírodný liek na rôzne zdravotné problémy, ako je úľava od bolesti, úzkosť a nespavosť. CBD, zlúčenina nachádzajúca sa v konope, je obzvlášť populárna pre svoje liečivé vlastnosti.
  5. Obalové materiály: Konopné vlákna možno použiť na vytvorenie biologicky rozložiteľných obalových materiálov, čím sa zníži množstvo plastového odpadu v životnom prostredí.
  6. Konopné pazderie možno použiť na výrobu typu stavebného materiálu nazývaného konopný betón, ktorý je zmesou konope vápna a vody. Hempcrete je prírodný izolant a je odolný voči vlhkosti, ohňu a škodcom. Je tiež uhlíkovo negatívny, čo znamená, že odstraňuje oxid uhličitý z atmosféry počas svojho rastu a počas celého životného cyklu.

Toto je len niekoľko príkladov toho, ako sa konope v súčasnosti používa. S pokračujúcim výskumom a pokrokom v technológii je pravdepodobné, že v budúcnosti bude objavených ešte viac využití konope.