Od šalátov po smoothies: Konopné semienka sú tajnou prísadou, o ktorej ste nevedeli, že ju potrebujete

Konopné semienka sú chutným občerstvením s jemne chrumkavou štruktúrou, ktoré zároveň poskytuje dostatok výživných látok. Ak chcete túto super potravinu zaradiť do svojho jedálnička, v tejto príručke nájdete užitočné rady o nákupe, skladovaní a jednoduché nápady na použitie konopných semienok. Okrem toho je na internete  k dispozícii množstvo receptov, ktoré môžete preskúmať.

 Produkt známy ako lúpané konopné semená alebo konopné srdiečka môžete vidieť na obrázku vyššie. Tieto miniatúrne, ale silné semienka sú veľmi prispôsobivé - možno ich pridávať do polievok, šalátov, smoothie misiek, používať do sušienok, tyčiniek a energetických guľôčok a dokonca z nich pripraviť lahodné rastlinné mlieko.

Čo je konope a aký ma pôvod?

Konope je rastlina, ktorá je známa už po stáročia a má rôzne využitie. Jej pôvod možno vystopovať až do staroveku, pričom dôkazy o jej pestovaní sa našli v rôznych častiach sveta. Jej vlákna sa používali na výrobu lán, odevov a dokonca aj papiera. Konope sa používalo aj na liečebné a rekreačné účely. Dôkazy z minulosti naznačujú, že rastlina sa v Číne pestovala už 8 000 rokov pred naším letopočtom a jej vlákna sa používali na výrobu povrazov, odevov a keramiky. Okrem toho sa olej používal v medicíne, čo je porovnateľné so súčasným využitím. Táto pôvodne divo rastúca rastlina bola po tisícročia domestikovaná vo všetkých častiach sveta. V roku 1533 anglický kráľ Henrich VIII. ukladal pokuty všetkým poľnohospodárom, ktorí nepestovali konope. Bola to taká dôležitá plodina, že nikto nesmel poľaviť v produkcii. Keď v roku 1620 prišli pútnici do Plymouth Rock, svoje nové domovy osvetľovali konopným olejom ako palivom. Používanie konopných semien ako superpotraviny sa opäť rozširuje, pričom Kanada bola v 90. rokoch 20. storočia hlavným vývozcom tohto produktu. Obrázok konopných semien pred vylúpaním si môžete pozrieť tu: 

Nákupu a uchovávania konopných semienok

Typickým spôsobom predaja konopných semien je ich lúpanie, známe aj ako "konopné srdiečka". Dôvodom je tvrdá vonkajšia škrupina, ktorá sťažuje ich trávenie a nie je chuťovo príťažlivá. Pre tých, ktorí chcú využiť nutričné výhody, môže byť možnosťou klíčenie celých semien, hoci ho pravdepodobne nájdete na internete. Ak si chcete kúpiť konopné semienka, nájdete ich vo väčšine obchodov so zdravou výživou alebo v online  obchodoch s konopnýmy potravinami, ako je napríklad Hempbona.eu. Zvyčajne sa cena pohybuje od 4-9 eur v závislosti od gramáže a  spôsobu pestovania . Odporúča sa kupovať konopné semená vo vákuovo uzavretých vreckách a nie vo voľne ložených zásobníkoch, pretože prchavé oleje v konopných semenách sa môžu časom pokaziť. Preskúmajte dátumy spotreby, aby ste sa uistili o čerstvosti výrobku. Ak chcete semená udržať v optimálnom stave, po otvorení ich skladujte v chladničke. Na dlhšie skladovanie je najlepšou voľbou mraznička - zostanú životaschopné až jeden rok a viac.

Správny spôsob opekania konopných semienok

Chuť konopných semienok sa zvýrazní, ak ich opečiete na suchej panvici na stredne nízkom plameni. Malo by to trvať 5 až 8 minút, kým nezískajú zlatohnedú farbu a orechovú, maslovú vôňu. Semienka by sa potom mali pred použitím nechať vychladnúť.

Výživové informácie o konopných semienkach

V týchto miniatúrnych konopných semienkach sa nachádza pozoruhodná koncentrácia zdravých tukov, bielkovín, vitamínov a minerálov. Vyznačujú sa najmä vysokým obsahom omega-6 a omega-3 mastných kyselín, ktoré sa pri vegetariánskej strave ťažko získavajú. Táto prírodná potravina je lepšia ako mnohé umelé vitamíny, pretože obsahuje veľa vitamínu E, fosforu, draslíka, sodíka, horčíka, síry, vápnika, železa a zinku. Ako uvádza  WebMD, kde nájdete kompletný nutričný rozpis, 3 polievkové lyžice konopných semienok poskytujú 11 gramov rastlinných bielkovín. Okrem toho majú tieto semená všetkých 9 esenciálnych aminokyselín, vďaka čomu sú obľúbenou voľbou do proteínových tyčiniek, práškov a kokteilov. Je to požehnanie, že konopných semienok nie je nikdy dosť. Avšak už len konzumácia 1 až 2 polievkových lyžíc, čo je bežná porcia, vám môže poskytnúť dostatočné množstvo viacerých výhod, ktoré toto malé semienko ponúka. 

Konopné semienka v  jedlách: nápady na recepty

Konope sa dá v kuchyni využiť rôznymi spôsobmi. Tu je niekoľko návrhov, ako z potravín na báze konope vyťažiť čo najviac.

Ako vyrobiť domáce konopné mlieko?

Vedeli ste, že príprava domáceho konopného mlieka trvá len jednu minútu? Takže nekupujte ho v obchode a radšej si urobte doma  čerstvé. Postup: Pridajte konopné semienka lúpané  (cca 1 pohár ) a vodu (cca 2 poháre)  do vysokovýkonného mixéra. Môžete pridať akékoľvek sladidlo, napríklad ďatlu, agave sirup, med.Miešajte pri vysokej teplote minútu Nalejte do skladovacej nádoby a ochlaďte.Ak by ste použili nelúpané konopné semienka, potom treba mlieko precediť, najlepšie cez gázu alebo jemné sitko. 

Ďalšie tipy na použite konopných semienok

Polievky: Konopné semienka sa  môžu  použiť aj na zlepšenie chuti rôznych polievok. Od paradajkovej cez zemiakovú až po hubovú - pridaním konopných semienok do akejkoľvek polievky, ktorá potrebuje bohatšiu chuť, dosiahnete svoj trik. Misku ovsených vločiek si môžete vychutnať na zahriatie a pridať do nej konopné semienka, aby ste získali príjemnejšiu, chrumkavú štruktúru. Zdravšie alternatívy k sušienkam a tyčinkám: Pomocou mletých konopných semienok premeníte sušienky na výživnejšie občerstvenie. Toto sa obzvlášť dobre hodí k ovseným alebo sezamovým sušienkam, pretože obe majú podobnú štruktúru a chuť. Smoothies a smoothie misky: Zapracujte konopné semienka do lahodného nápoja plného zdravých ingrediencií alebo pridajte konopné semienka do smoothie misky pre ešte väčšiu výživu.