Konopný proteín: Prečo je to dobrá voľba pre vaše zdravie

Konopný proteín, ktorý je získavaný zo semienok  konopy siatej (Cannabis sativa ) ,je nielen skvelým zdrojom bielkovín, ale aj vlákniny a esenciálnych živín. S jeho jednoduchou stráviteľnosťou a bohatým obsahom omega-3 a omega-6 mastných kyselín sa konopný proteín radí medzi obľúbené bielkoviny potraviny pre tých, ktorí hľadajú zdravú alternatívu k tradičným zdrojom proteínu.

Pri zaradení konopného proteínu do vášho jedálnička sa môžete tešiť nielen na jeho príjemnú orieškovú chuť, ale aj na viaceré  účinky – môže prispieť k zníženiu chuti do jedla, pocitu sýtosti, ako aj podporovaní zdravia srdca a ciev. .

Poďme sa  hlbšie pozrieť na to , prečo by mal byť konopný proteín vašou prvou voľbou pre zdravie.

Výhody konopného proteínu

Vďaka svojmu všestrannému zloženiu prináša konopný proteín nesporné výhody pre naše zdravie. Pozrime sa na niektoré z nich:

 • Všetkých deväť esenciálnych aminokyselín: Pre nás, ktorí sa snažíme o zdravý životný štýl, je kľúčové, aby náš vybraný proteín obsahoval všetky aminokyseliny potrebné pre správnu funkciu tela. Konopný proteín je tu unikátny, pretože ako jeden z mála rastlinných proteínov ich obsahuje všetkých deväť, čo je pre naše svaly a regeneráciu nesmierne dôležité.
 • Bohatstvo omega-3 a omega-6 mastných kyselín a minerálov: konopný proteín je tiež známy svojím vyváženým pomerom omega-3 a omega-6 mastných kyselín, čo ho robí jedným z najzdravších zdrojov bielkovín. Tento optimálny pomer je dôležitý pre celkové zdravie srdca, mozgu a znižovanie zápalových procesov v tele. Omega-3 mastné kyseliny majú protizápalové účinky a sú dôležité pre zdravie mozgu a srdca, zatiaľ čo omega-6 mastné kyseliny sú dôležité pre normálnu funkciu imunitného systému a základné metabolické procesy. Konopný proteín poskytuje tento vyvážený pomer, čo prispieva k celkovému zlepšeniu zdravia a pohody. Nevyvážení pomeru omega-3 a omega-6 mastných kyselín v strave môže mať negatívne účinky na zdravie. Prebytok omega-6 mastných kyselín a nedostatok omega-3 mastných kyselín môže viesť k zvýšenému zápalu v tele, čo môže zvýšiť riziko ochorení srdca, cukrovky a iných zápalových stavov. Preto je dôležité sledovať svoj príjem omega-3 a omega-6 mastných kyselín a zahrnúť do stravy potraviny, ktoré obsahujú správny pomer týchto dvoch typov mastných kyselín, ako je napríklad konopný proteín.
 • Vysoký obsah vlákniny: Jednou z konopný proteín účinky je aj podpora trávenia, čo je priamo spojené s jeho vysokým obsahom vlákniny. V 30 gramoch konopného proteínu je obsiahnutých až 7 - 8 gramov vlákniny, čo zodpovedá približne 18 - 28 % odporúčaného denného príjmu. Táto významná koncentrácia vlákniny v konopnom proteíne nie len prispieva k pocitu sýtosti, ale aj podporuje zdravé trávenie a reguláciu hladiny cukru v krvi. Preto je konopný proteín atraktívnou voľbou pre tých, ktorí hľadajú nielen kvalitné bielkoviny, ale aj ďalšie prospešné živiny v jednom produkte.. Vláknina je dôležitá pre čistenie čreva a správnu funkciu tráviaceho systému.
 • Ľahká straviteľnosť- Konopný proteín sa vyznačuje svojou výnimočnou stráviteľnosťou, čo ho robí vhodnou voľbou pre rôzne typy jedincov. Je dôležité zdôrazniť, že 91 - 98 % konopného proteínu je stráviteľných. To znamená, že naše telo dokáže efektívne využiť takmer všetky aminokyseliny prítomné v konopnom proteíne, čo je kľúčové pre udržanie a zlepšenie funkčnosti nášho tela.Vedci pripisujú túto vysokú stráviteľnosť konopných bielkovín predovšetkým prítomnosti edestínu. Edestín je totiž najjedlejšou a najľahšie stráviteľnou formou proteínu.

Konopný proteín: Zloženie a vplyv na tréningový výkon

Konopný proteín sa v poslednej dobe stal veľmi obľúbenou témou v oblasti fitness a výživy, a to z dobrého dôvodu. Jeho zloženie ho robí vynikajúcou voľbou pre tých, ktorí sa zaujímajú o posilňovanie, regeneráciu svalov alebo jednoducho chcú doplniť svoju stravu o kvalitnú bielkovinu.

Konopný proteín a aminokyseliny

Výnimočnosť konopného proteínu spočíva nielen v jeho vysokom obsahu bielkovín, ale aj vo všetkých esenciálnych aminokyselinách, ktoré obsahuje.

Aminokyseliny , ktoré sú stavebnými blokmi bielkovín,  sú dôležitou témou nielen vo svete športovej výkonnosti, ale aj vo vegánskom svete. Konzumácia esenciálnych aminokyselín, najmä rozvetvených aminokyselín (BCAA), je kľúčová pre každého, najmä pre športovcov. Konopný proteínový prášok HempBona  je bohatý na aminokyseliny glutamín, arginín, tyrozín a fenylalanín a obsahuje stredné množstvo rozvetvených aminokyselín isoleucín, leucín a valín.

Leucín, ktorá hrá kľúčovú úlohu pri stimulácii svalového rastu a regenerácie tkaniva. Valín a isoleucín podporujú svalovú silu a vytrvalosť. Tieto aminokyseliny sú považované za esenciálne, čo znamená, že ich telo nedokáže samo syntetizovať a musia sa dodávať prostredníctvom stravy.

Okrem nevyhnutných aminokyselín obsahuje proteín aj arginín, ktorý sa radí medzi aminokyseliny čiastočne esenciálne a je mimoriadne prospešný pre organizmus.

Arginín, ďalšia dôležitá aminokyselina prítomná v konopnom proteíne, má tiež svoje významné úlohy. Okrem toho, že podporuje zdravie srdca a cirkuláciu krvi, arginín je známy svojou schopnosťou podporovať rast svalov a zlepšovať výkon pri fyzickej aktivite. Jeho účinky na rozšírenie ciev môžu navyše zlepšiť prietok krvi do svalov počas tréningu, čo môže viesť k lepšiemu výkonu a rýchlejšej regenerácii po cvičení.

Konopný proteín obsahuje aj omega-3 mastné kyseliny a gamma-linolénovú kyselinu, ktoré môžu pomôcť redukovať zápal v tele a riziko srdcových ochorení, artritídy, kožných problémov a kognitívneho úpadku.

Globulárne proteiny nachadzajúce sa  v konopnom proteíne

Konopné semeno sa skladá z dvoch hlavných typov bielkovín: Edestín (65 %) a Albumín (35 %).

 Bielkovina Edestín sa nachádza  v konopnom semienku. Pomáha pri trávení a je relatívne bezfosforečná. Edestín je považovaný za základ DNA bunky.Bielkovina Edestín je podobná goblulárnym proteínom ľudského tela, ktoré sa nachádzajú v krvnej plazme. Edestín produkuje protilátky, ktoré sú dôležité pre udržanie zdravého imunitného systému. 

Pretože bielkovina Edestín sa  podobá globulínu v krvnej plazme, je kompatibilná s ľudským tráviacim systémom. To môže byť dôvod, prečo neexistujú alebo sú veľmi výnimočne hlásené potravinové alergie na konopné potraviny. Vedci zdôrazňujú, že stráviteľnosť konopných bielkovín je pripísana predovšetkým  edestínu. Tento proteín je známy pre svoju výbornú stráviteľnosť a vysokú využiteľnosť v tele, čo ho robí jednou z najvhodnejších a najľahšie stráviteľných foriem bielkovín. Viac o edestine sa môžete dozvedieť v našom článku Edestin: Bielkovina z konope s veľkým potenciálom pre ľudské zdravie a medicínu.

Bielkovina albumín je ďalšia kvalitná goblulárná bielkovina a je podobná tej, ktorá sa nachádza vo vaječných bielkach. Albumín je ľahko stráviteľný a je hlavným zdrojom čistiacich látok voľných radikálov. 

 Obsah minerálov a vitamínov v konopnom proteíne

Konopný proteín je bohatý na rôzne minerály a vitamíny, ktoré sú nevyhnutné pre zdravie a fungovanie organizmu. Obsahuje širokú škálu minerálov vrátane vápnika, železa, horčíka, draslíka, fosforu a zinku. Tieto minerály sú dôležité pre podporu zdravia kostí, svalov, nervového systému a pre celkovú metabolickú funkciu. Okrem toho je konopný proteín zdrojom vitamínov ako vitamín E, ktorý pôsobí ako silný antioxidant, chráni bunky pred poškodením voľnými radikálmi a podporuje zdravú pokožku. Taktiež obsahuje vitamíny skupiny B, ktoré sú dôležité pre energetický metabolizmus, fungovanie nervového systému a tvorbu červených krviniek. Spolu tvoria minerály a vitamíny v konopnom proteíne vyváženú kombináciu živín, ktoré prispievajú k celkovému zdraviu a blahobytu.

Celkovo je konopný proteín nielen vynikajúcou voľbou pre tých, ktorí sa zaujímajú o fitness a svalový rast, ale aj pre všetkých, ktorí si cenia zdravú a vyváženú stravu. Jeho bohaté zloženie esenciálnych aminokyselín, spolu s unikátnymi vlastnosťami edestinu a arginínu, ho robí jedným z najhodnotnejších zdrojov bielkovín dostupných v potravinách.


Suma sumárum, konopný proteín je skutočne tým pravým superpotravinovým hrdinom v boji za zdravie. Jeho prírodné zloženie, v ktorom nájdeme všetky dôležité živiny, ho činí ideálnou voľbou pre nás, ktorí sa usilujeme o život v rovnováhe a harmónii. Keďže už máme jasné účinky konopného proteínu , je len na nás, ako ich začleníme do nášho jedálnička a zoberieme výživu do vlastných rúk.

Ako zaradiť konopný proteín do stravy

Po pochopení úžasných výhod, ktoré konopný proteín prináša, sa teraz pozrieme na rôzne spôsoby, ako ho môžete ľahko začleniť do svojho jedálnička. Táto superpotravina je mimoriadne variabilná a ľahko sa dá pridať do rôznych jedál a receptov.

 1. Pečenie s konopným proteínom: Keď pečiem, konopný proteín často používam ako náhradu múky. Skvele sa hodí do receptov ako palacinky, muffiny, chlieb a iné pečivo. Stačí zameniť určité množstvo klasickej múky za konopný proteín a prispôsobiť tekutinu podľa potreby. To mi nielen zvyšuje obsah bielkovín v mojich pečivách, ale dodáva im aj unikátnu orieškovú chuť.
 2. Zdravé raňajky: Ráno si môžem pripraviť raňajkovú misku bez obilnín, kde zmiešam prášok konopného proteínu s rastlinným mliekom apridáme ovocie. podobná Takto si zabezpečíme sýte a nutrične bohaté raňajky.

Energetické guľôčky: Keď si pripravujem raw energetické guľôčky, konopný proteín je často prvou voľbou. Vďaka svojej múčnatej konzistencii je lepším spojivom než samotné konopné semienka.

Všeobecne povedané ,konopný proteín je vynikajúci doplnok k akejkoľvek strave. Môžete ho pridať do smoothie, ovsenej kaše, jogurtu alebo ako súčasť proteinových nápojov. Je tiež skvelým doplnkom do rôznych jedál, ako sú šaláty, polievky či cestoviny.

Konopný proteín je tiež skvelým zdrojom proteínov pre vegetariánov a vegánov. Keďže je rastlinným zdrojom, je ideálny pre ľudí, ktorí sa vyhýbajú živočíšnym produktom. Je ľahko stráviteľný, takže je ideálny pre ľudí s citlivým tráviacim systémom. Je tiež bezlepkový, čo ho robí vhodným pre ľudí s celiakiou alebo inými formami intolerancie na lepok.

Príprava proteinových palacínok s konopným proteínom

Jedným z najobľúbenejších spôsobov, ako začleniť konopný proteín do stravy, je príprava proteinových palacínok. Tieto palacinky sú plné bielkovín a sú perfektným doplnkom k vašej raňajkovej rutine.

Na prípravu týchto palacínok budete potrebovať konopný proteín, banány, vajcia a trochu mlieka. Zmiešajte všetky ingrediencie v mixéri, potom nalejte zmes na panvicu a opečte na oboch stranách.

Tieto palacinky sú nielen chutné, ale aj výživné. Sú plné bielkovín, ktoré vám pomôžu zvládnuť náročný deň, a obsahujú tiež vlákninu, ktorá vám pomôže cítiť sa sýtejšie po dlhšiu dobu.

palacinky s konopnym proteinom

Kde kúpiť kvalitný konopný proteín

Ak hľadáte kvalitný konopný proteín, odporúčame produkt  konopný proteín od firmy HempBona. Tento proteín je spracovaný pri nízkej teplote (RAW produkt) ,čiže je  plný všetkých esenciálnych aminokyselín, ktoré potrebujete na podporu tréningového výkonu a celkového zdravia.

HempBona konopný proteín je tiež plný vlákniny, ktorá podporuje zdravie tráviaceho systému a pomáha stabilizovať hladinu cukru v krvi. Je to skvelý doplnok k akejkoľvek strave a je ľahko začleniteľný do vašej každodennej stravy. Kvalitný konopný proteín by mal obsahovať len minimum prísad, najlepšie len lisované konopné semienka, a mal by sa vyhýbať pridaným cukrom a umelým sladidlám.

konopný proteín

Časté otázky

Napriek rozmanitej strave a zdravom životnom štýle mám aj ja občas otázky, najmä keď ide o nové superpotraviny ako je konopný proteín. Poďme sa teda pozrieť na niektoré z najčastejších otázok, ktoré  čitatateľov trápia:

 • Je konopný proteín bezpečný? Áno, konopný proteín je vyrobený zo semien rastliny Cannabis Sativa a neobsahuje THC, psychoaktívnu látku nájdenú v marihuane. Je to spoľahlivý zdroj rastlinných bielkovín, obsahuje všetky esenciálne aminokyseliny a je bohatý na omega-3 a omega-6 mastné .
 • Ako konopný proteín dopomôže k môjmu zdraviu? Okrem podpory metabolizmu a trávenia, konopný proteín má pozitívne účinky na zdravie srdca a ciev.  Jeho vysoký obsah vlákniny môže tiež pomôcť pri regulácii hladiny cukru v krvi a znižovať riziká srdcových ochorení, rakoviny, vysokého tlaku a cholesterolu.
 • Aký je najlepší spôsob, ako pridať konopný proteín do mojej stravy? Jedným z najobľúbenejších spôsobov je pridanie konopného proteínu do smoothies alebo jogurtu, pretože táto metóda nevyžaduje kulinársku znalosť a je rýchla. Konopný proteín však môže byť aj skvelou prísadou do pečených produktov alebo domáceho chleba – a nie je to len pre jeho proteínový obsah, ale aj kvôli jeho jemnej orieškovej chuti.

  Navyše, konopný proteín je obzvlášť vhodným doplnkom pre vegánov a ľudí, ktorí trpia alergiou na laktózu alebo hľadajú ne-GMO rastlinnú alternatívu k požívaným bielkovinám. Jeho vysoký obsah esenciálnych mastných kyselín môže výrazne zlepšiť zdravie pokožky, zvyšovať jej hydratáciu a vzhľad.

  Nakoniec, je dôležité spomenúť, že konopné produkty sú tiež vhodné pre paleo a keto diéty vďaka nízkemu obsahu sacharidov a sú kompletným zdrojom bielkovín. Organický konopný proteín, ktorý som si vybrala, prichádza z Nového Zélandu a je certifikovaný pre svoju čistotu a kvalitu. Tento proteín je tiež ideálny pre tehotné ženy a deti, pretože poskytuje vysoký obsah proteínov, zdravých tukov a minerálov ako je železo a horčík. Pre mňa ako autora, ktorý sa zaujíma o svoje zdravie a dobre počíta každý životodarný proteín a bielkoviny potraviny, som presvedčená, že konopný proteín je tou najlepšou možnou voľbou.

  A vy ste už skúšali konopný proteín? Aké sú vaše obľúbené spôsoby jeho použitia? Podeľte sa so mnou a našou komunitou o svoje skúsenosti a recepty v komentároch a nezabudnite si vychutnať všetky tieto konopný proteín účinky!

Záver

Konopný proteín je výživový doplnok, ktorý môže výrazne prispieť k zlepšeniu tréningového výkonu. Jeho vysoký obsah bielkovín, vlákniny a iných výživových látok ho robí ideálnym doplnkom pre športovcov, fitness nadšencov a každého, kto sa snaží o zdravý životný štýl. Takže čo ešte čakáte? Začnite využívať výhody konopného proteínu už dnes!

Odporúčané produkty1